Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Fizika bërthamore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$


Male Numri i postimeve : 908
Age : 32
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Fizika bërthamore Empty
MesazhTitulli: Fizika bërthamore   Fizika bërthamore Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 3:24 pm

Fizika bërthamore apo Fizika nukleare është pjesa e fizikës e cila merret me fizikën e madhësive të imta atomike.

Pak histori


Bekeri në vitin 1896 duke punuar me kriprat e uranit zbuloi që emetojnë grimcaapo rrezatim, i cili vepron në pllakën fotografike.
Maria dhe Pjer Kiri duke bërë eksperimente treguan se me
radioaktivitet nuk karakterizohet vetëm urani, por veti radioktive kanë
edhe toriumi dhe komponimet e tij. Radioaktiviteti natyror vërehet tek
elementet e rënda që kanë bërtham jo stabile, por kjo dukuri është
vërejtur edhe tek elementet e lehta.
Radioaktiviteti është proces spontan i zbërthimit ose dezintegrimit
të bërthamave atomike. Si pasojë e zbërthimit të tillë elementi kalon
në një element tjetër me atë rast emiton grimva alfa, beta ose gama.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fizika bërthamore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fizika eksperimentale
» Fizika
» Fizika
» Fizika teorike
» Fizika matematike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Fizikë dhe Kimi-
Kërce tek: