Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Fizika teorike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Fizika teorike Empty
MesazhTitulli: Fizika teorike   Fizika teorike Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 3:22 pm

Fizika teorike është një degë themelore e fizikës e cila përdor modele matematike dhe idetë abstraktefizikës në mënyrë që të shpjegojë të dhënat eksperimentale të marra në natyrë. Qendra e fizikës teorike është fizika matematike 1, edhe pse teknika konceptuale përdoren shpesh. Synimi është që ta formulojmë fenomenin
në një mënyrë që të shpjegojë thelbin e teorisë nga principet bazë dhe
gjithashtu në të njëjtën kohë fenomeni të përshkruhet me një aparat të
caktuar matematik. Zhvillimi i shkencës varet veçanrisht në bashkëveprimin midis studimeve eksperimentale dhe teorisë. Në disa raste, fizika teorike aderon sipas standarteve të saktësisë matematike pa i dhënë shume peshë eksperimentit dhe observimeve. Për shembull, gjatë zhvillimit të relativitetit special, Albert Ajnshtajni që shume i interesuar me transformimet e Lorencit të cilat i lënë ekuacionet e Maksuellit invariante, por ai nuk qe shume i preokupuar me eksperimentin e Majkelson-Morlit i cili donte të provonte udhëtimin e Tokes përmes eterit luminefer. Nga ana tjeter, Ajnshtajnit ju dha Çmimi Nobel për shpjegimin e efektit fotoelektrik, një rezultat eksperimental të cilit i mungonte një formulim teorik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fizika teorike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Fizikë dhe Kimi-
Kërce tek: