Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Fizika matematike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Fizika matematike Empty
MesazhTitulli: Fizika matematike   Fizika matematike Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 3:23 pm

Fizika matematike eshte disiplina shkencore e cila ndodhet ne kufirin midis disiplinave te matematikes dhe fizikes. Nje percaktim tipik i kesaj dege jepet tek Gazeta e Fizikes Matematike: "aplikimi i matematikes tek problemet ne fizike si dhe ne zhvillimin e metodave matematike te nevojshme per aplikimet dhe formulimin teorive fizike."[1]
Ky percaktim, nuk mbulon sistuatat ku rezultatet fizike perdoren per te ndihmuar ne provat ne matematiken abstrakte e cila ne vetvete nuk ka asgje te perbashket me fiziken. Ky fenomen eshte bere shume i rendesishem, me zhvillimet ne teorine e kordave te cilat kane rezultuar ne kerkime te reja ne matematike. Eric Zaslow nxorri frazen fizmatika per pershkrimin e ketyre zhvillimeve [2], edhe pse shumica e studiueseve ne kete fushe i konsiderojne keto arritje si pjese integrale e fushes se matematikes fizike.
Fusha te rendesishme kerkimi ne matematiken fizike perfshine: Analiza funksionale/Fizika kuantike, gjeometria/relativiteti i pergjithshem dhe kombinatorika/Teoria e probabilitetit/fizika statistike. Kohet e fundit, teoria e kordave ka arritur te hyje ne kontakt me fushat kryesore te matematikes duke perfshire gjeometrine algjebrike, topologjine, dhe gjeometrine komplekse.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fizika matematike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Fizikë dhe Kimi-
Kërce tek: