Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Gjuha spanjolle

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 31
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Gjuha spanjolle Empty
MesazhTitulli: Gjuha spanjolle   Gjuha spanjolle Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 3:53 pm

Gjuha spanjolle (ose spanishtja) flitet në Spanjë, në Amerikën Qendrore, si dhe në të gjithë Amerikën Jugore (Latine), me përjashtim të Brazilit ku flitet portugezishtja. I takon familjes së gjuhëve indoevropiane, gjegjësisht asaj gjuhës latine. Karakteristikë e saj është se shkruhet ashtu siç flitet.

Tabela e përmbajtjeve


[fshih]//


Zanafilla e gjuhës spanjolle(218 p.l.K - 409 m.l.K)


Spanjishtja është nje gjuhe latine. Por kane ngelur disa gjurmë nga
gjuhet përpara romanizimit, siç ishte euskera (gjuha baske). Pushtimi
romak fillon në vitin 218 p.e.s., por qe e ngadaltë dhe zgjati rreth dy shekuj. Latinishtja që flitej në gadishullin iberik ishte vullgare, sepse romakët që vinin në Hispania në atë kohë i përkisnin klasëve të ulta.

Dyndjet gjermanike


Kaluan në gadishullin disa fise gjermane. Midis tyre ishin dhe
visigodët që u instaluan në të gjithë territorin përveç Pais Basco.
Dominimi i tyre zgjati tre shekuj dhe la disa gjurmë në gjuhë, por
vendasit vazhdonin të flisnin latinishten.

Pushtimi arab


Në vitin 711,
arabët e berberët hyrën në gadishullin iberik. Ndejtën rreth tetë
shekuj. Në territoret e veriut u organizua ripushtimi nga mbretëritë
kristiane. Këto mbretëri kishin gjuhët e veta: gallego-portugalisht,
leones (zona e Leon), castellano (zona e Castilla, kështu quhet
spanjishtja sot), navarro-aragones (në veri-lindje të gadishullit) dhe
catalan (në Barcelonën e sotme). Në jug flitej arabishtja. Kristianët
që jetonin në zonat arabe flisnin mozarabe, por kjo gjuhë u zhduk gjatë
ripushtimit. Arabishtja ka lëne gjurmë të rëndësishme në gjuhën
spanjolle (siç është prania e "h"), por nuk u imponua. Megjithëatë qe e
rëndësishme në Mesjetë, sepse Spanja u shnëndërrua në qendrën kulturore
të Evropës, aty shkonin të gjithë të mençurit e vendeve veriore.

1492


Ne 2 janar te ketij viti mbaroi ripushtimi dhe kristianet ripushtuan
te gjithe gadishullin duke ekspulsuar arabet e fundit te Granades. Ne 31 mars,
mbreteresha Isabel Katolikja ekspulsoi çifutet. Ata qe iken vazhdonin
te flisnin spanjisht, duke i hapur rruge nje gjuhe tjeter:
judeo-español. Ne te njejtin vit, Kristofer Kolombi zbulon Ameriken ku
perhapet shpejt spanjishtja. Ne 1492 publikohet për here te pare nje
liber për gramatiken spanjolle nga Antonio de Nebrija.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjuha spanjolle
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Gjuha shqipe dhe gjuhët ndërkombëtare :: Gjuhët e tjera-
Kërce tek: