Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Gjuha Franqeze

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Gjuha Franqeze Empty
MesazhTitulli: Gjuha Franqeze   Gjuha Franqeze Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 3:47 pm

Algjeria është shtetë në Afrikë, me dalje në Detin Mesdhe në veri të kufirit dhe kufizohet në verilindje me Tunizin, në lindje me Libin, në juglindje gjendet Mali dhe Mauritania dhe në pjesën perindimore të kufirit (i cili është i mbyllur ) shtrihet Maroku.
U themelua si "Republika Popullore Demokratike e Algjerit".

Tabela e përmbajtjeve


[fshih]



//


Historia


Artikulli kryesor: Historia e Algjeris
Algjeria në kohërat e vjetra (10 000 p.e.s) ka qenë e banuar nga fiset berbë të cilët më vonë bien nën ndikimi Kartagjenas.
Gjatë luftës Kartagjenas me romakët, këto fise pavarësohen nga
Kartagjena ashtu që pas një kohe shumë të shkurtë të bien nën sundimin
e Republikës Romake në vitin 200.
Pas ramjes së pjesës perëndimor të perandorisë Romake, berbët
pavarësohen në një pjesë të madhe të territorit të tyre. Me ardhjen e Vandalëve gjendja e tyre paksa vështirësohet, por kjo ndryshon me shkatrimin e vandalëve nga gjeneralët e perandorisë Bizantine. Që nga kjo kohë në këtë pjesë sundojnë bizantinët deri me ardhjen e arabëve në shekullin VIII.
Berbët në fillim rezistuan ardhjen e arabëve nën udhëheqjen e
Kusajla dhe Kahinait (ang. Kusayla, Kahina) mirëpo pastaj ata e
përqafuan fenë islame në masë të gjëra. Edhe pse berbët përqafuan fenë
islame ata krijuan kalifatin e tyre. Historia e Kalifatit përshkruhet
me konfliktet e përbrenda islame të drejtimeve të ndryshme si p.sh të
Fatimitëve. Kohëra e trazirave përfundon pas reformës fetare të bërë
përbrenda kalifatit.
Në shekullin e XVI, spanjollët marrin disa qytete bregdetare të kalifatit. Mirëpo, kosarët të ndihmuar nga forcat e perandorisë Osmane në një luftë të vështirë ja arrijnë të dëbojnë spanjollët nga qytetet e tyre.
Ndikimi i Pashallarëve Osmanë pas një kohe filloj të bije, kështu që
Kosarët dhe Jeniçerët filluan të marrin kontrollin e Algjerisë.
1830 trupat ushtarake franceze okupojnë Algjerin,
Oran-in dhe Bone-në dhe filluan me sukses të sulmojnë pjesën tjetër të
vendit. Më këtë fillon edhe kthimi i kalifatit në një provincë
franceze. Deri më 1906 edhe pjesa e Saharës që i takonte Algjerisë ishte nën kontrollin franceze.
Me masakrën franceze më 1945 (10 000 viktima të masakruar) fillon edhe lëvizja për pavarësi. Në nëntor1954-ës lëvizja për pavarësi shëndrohet në luftë për pavarësi (Lufta e Algjerisë) e cila arrihet më 1962 me marrëveshjen në Evian e cila e përfundon luftën tetë vjeçare të përgjakshme nga dy anët.
Pas pavarësimit fillojnë konfliktet politike në mes të partive të
cilat marrin fund me marrjen nën kontroll të administratës dhe
ekonomisë shtetërore nga partia e unitetit FLN. Viti 1988
për Algjerin ishte një vit në të cilin pakënaqësia ndaj papunësisë
fillojë të shprehej në demonstrata. Demokratizimi (nën presioni e
politikave franceze, e krishtere) i vendit ka filluar më 1989 me
reformën kushtetues e cila garanton të drejtat e njeriut. Më 1991
vije deri të zgjedhjet e lira të cilat sjellin grushshtetin ushtarak
për shkak të frigës së fitores së partisë islame FIS (Front islamique
du salut) . Kjo shkaktoj edhe luftën qytetare në mes të armatës
shtetërore dhe armatës popullore islame. Që nga fillimi i kësaj lufte
deri më tani kanë humbur jetën rreth 120 000 viktima.
Pas esklaimit të luftës, qeveria nën ndikimin krishterë propagandon
një politik për pajtim e cila tani udhëhiqet nga partia e unitetit FLN
(vitin 2002).
Në përgjithësi janë tri rryma: krishtere (franceze), islame (arabe) dhe
vendase të cilët i kundërshtojnë ekstremistët e të dy anëve dhe i
dëshirojnë pavarësinë e vërtet të vendit pa ndikime nga jashtë.
8 Prill 2004
përsëri vije deri tek zgjedhjet. Në këto zgjedhje të cilat hashiqare
ishin nën ndikimin e ushtrisë (rryma vendase), Abd al-Asis Boteflika i
cili në vitin 1999 ishte zgjedhur nga ushtria, deklaroj se me 83 % të votave është president i Algjerisë dhe më këtë fiton edhe një mandat.
1 Maj 2005
vije deri te zëvendësimi i ministrave me paraardhësit e tyre (rikthehen
ministrat e rrymës vendase). Ndër këta ministra më të njohurit janë
Abdelhamid Temar (investimet) dhe Mourad Medelci (financat). Që të dy
janë të njohur për ekonomist dhe më pak për gjëra tjera. Kjo si duket i
ka qetësuar të dy rrymat ekstremiste atë krishtere (ndikimi i
kapitalistëve francez) dhe islame (ndikimin e sheikëve arab).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjuha Franqeze
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Gjuha shqipe dhe gjuhët ndërkombëtare :: Gjuha Franqeze-
Kërce tek: