Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Gjuha angleze

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 31
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Gjuha angleze Empty
MesazhTitulli: Gjuha angleze   Gjuha angleze Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 3:45 pm

Gjuha angleze apo anglishtja (anglisht English language) është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në Britaninë të Madhe, Shtetet e Bashkuara, Kanada, Irlandë, Australi, Zelandën e Re
e një numër vendesh tjera. Gjerësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si
gjuhë zyrtare në shumë shtete. Është gjuha që mësohet dhe kuptohet më
së shumti në botë, shpesh e njohur me epitetin “gjuha e tregtisë,
arsimit dhe diplomacisë”.
Anglishtja i takon familjes së gjuhëve indo-evropiane
dhe degës së gjuhëve gjermanike. Rrjedh nga gjuha e vjetër e
anglo-saksonëve, paraardhësve të anglezëve, që u dyndën në Gadishullin
Britanik në mesjetën e hershme. Mirëpo gjatë historisë është ndikuar
nga një numër i madh i fjalëve latine e frënge dhe është thjeshtuar në
gramatikë duke dalluar nga gjuhët e tjera gjermanike që flitet në
Evropën kontinentale.Gjuha angleze 300px-Anglospeak%28800px%29Gjuha angleze Magnify-clip

Harta e botës me vendet ku gjuha angleze është gjuhë zyrtare (de jure dhe de facto) kanë shënuar me ngjyrën blu.

Gjuha angleze flitet edhe në Afrikë për shkak se në periudhën e
fillimit të revolucionit industrial u bënë pushtime për gjetjen e
pasurive nëntokësore dhe shfrytëzimin e klasës punëtore, kjo bëri që
popujt e Afrikës të ndikohen nga anglezët e të flasin këtë gjuhë.
Anglezët gjithashtu ishin populli i parë i cili e zbuloi kontinentin e
Australisë, të cilin fillimisht e shfrytëzoi si vend për të burgosurit
politik, kriminelët dhe të internuarit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjuha angleze
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Gjuha shqipe dhe gjuhët ndërkombëtare :: Gjuha Angleze-
Kërce tek: