Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Simbolet dhe gjuha matematikore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Simbolet dhe gjuha matematikore Empty
MesazhTitulli: Simbolet dhe gjuha matematikore   Simbolet dhe gjuha matematikore Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 3:09 pm

Shumica e simboleve që përdoren sot në matematikë nuk ishin zbuluar
deri në shekullin XVI. Mathematika shkruhej me fjalë dhe kjo e
kufizonte zhvillimin e saj. Në shek XVIII, Euleri
futi në matematikë një numër të madh simbolesh të cilat përdoren edhe
sot. Simbolizmi matematikor sot është shum i rëndësishëm për
profesionistët por fillestarët nuk mund ta kuptojnë. Ai është shumë i
ngjeshur sepse vetëm pak simbole shprehin një sasi të madhe
informacioni. Simbolizmi modern ka një sintaksë të përcaktuar
rreptësisht e cila përshkruan infomacione në lidhje me një teori të
caktuar matematikore .Gjuha e matematikës është shumë e vështirë për
jomatematikanët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Simbolet dhe gjuha matematikore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Matematik-
Kërce tek: