Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Brenda 24 orësh infektohen mbi një milion kompjuterë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Brenda 24 orësh infektohen mbi një milion kompjuterë Empty
MesazhTitulli: Brenda 24 orësh infektohen mbi një milion kompjuterë   Brenda 24 orësh infektohen mbi një milion kompjuterë Icon_minitimeSun Jan 18, 2009 9:16 am

Kompania finlandeze për siguri F-Secure ka njoftuar se brenda vetëm 24 orësh janë infektuar mbi një milion kompjuterë në mbarë botën nga një krimb (worm) i cili i shfrytëzon lëshimet e sigurisë të zbuluara para pak në Windows. Të goditura janë sistemet operative Windows 2000, XP, Vista, 2003 Server dhe 2008 Server.

Sipas të njëjtit vlerësim deri më tani më këtë krimb gjithsej janë infektuar më së paku 3.5 milionë kompjuterë.

Të dhënat e përmendura do të duhej tu tërhiqnin vëmendjen përdoruesve në mbarë botën se me çfarë shpejtësie në botën e sotme të internetit shpërndahet softueri problematik në mesin e kompjuterëve.

F-Secure ka bërë të njohur se nuk bëhet fjalë për kompjuterë të cilët gjenden në një hapësirë të caktuar gjeografike, por një numër më të madh të shteteve të shtrira në mbarë botën.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Brenda 24 orësh infektohen mbi një milion kompjuterë Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://albaniansharks.albanianforum.net
 
Brenda 24 orësh infektohen mbi një milion kompjuterë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Teknologjia Botrore-
Kërce tek: