Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Kimia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Kimia Empty
MesazhTitulli: Kimia   Kimia Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 3:19 pm

Kimia është shkenca ose me saktë ajo e degë e shkencave natyrore që merret me studimin e ndërtimit dhe vetive të materies dhe transformimeve të saj. Është studimi i vetive dhe strukturës së atomeve (duke përfshirë dhe izotopet e tyre të qëndrueshëm apo radioaktive), të përbërjeve dhe molekulave,
të përzierjeve dhe të tretësirave, si elemente bazë të natyrës dhe se
si ato kombinohen për të formuar stadet e ndryshme të materies që na
formojnë në dhe çdo gjë që na rrethon. Njohja e strukturës elektronike
të atomeve është baza e kimise konvencionale, ndërsa njohja e
strukturës së bërthamës është baza e kimisë bërthamore. Prishja dhe
formimi i lidhjeve mes atomeve dhe molekulave janë përgjegjës për
transformimin e materies.

Tabela e përmbajtjeve


[fshih]//


Disiplina të kimisë
Disiplina të tjera


Ekzisitojnë shumë specializime dhe disiplina të kimisë, për shembull: kimia makromolekulare, kimia kombinatorike, astrokimia, inxhinieria kimike, kimia kompjuterike, elektrokimia, gjeokimia, inxhinieria e materialeve, shkenca e materialeve, biologjia molekulare, citokimia, histokimia, kimia klinike, kimia bërthamore, metalorganika, stereokimia, kimia e mjedisit, kimia e gjelbër, radiokimia, fotokimia, kimia radiofarmaceutike, aerotermokimia etj.

Konceptet bazëAtomet dhe molekulat


Materia është e përbërë nga grimca shumë të vogla të quajtura atome:
në natyrë ekzistojnë me qindra dhe çdonjeri prej tyre ka strukturë dhe
veti të ndryshme. Kur atomet kombinohen me njëri tjetrin formojnë molekulat.


Lidhjet kimike dhe forcat tërheqëse ndërmolekulare


Atomet mund të lidhen me njëri tjetrin dhe forca që i mban të
bashkuar quhet lidhje kimike. Ekzistojnë edhe forca ndërmolekulare jo
aq të forta sa lidhja kimike, të cilat tërheqin atomet e molekulat mes
tyre.


Përbërjet kimike


Kur atomet lidhen mes tyre në sasi të përcaktuara përfitohen përbërjet kimike(për shembull uji,H2O) Agregatët e shumë përbërjeve quhen përzierje (për shembull çokollata.


Gjendjet agregate


Përbërjet kimike mund të shfaqen në shumë faza. Më të njohurat janë
ato të ngurtë, e lëngët dhe ajo e gaztë: në temperaturë të ulët
molekulat tërhiqen fort dhe nuk lëvizin, por "dridhen" dhe shfaqen në
gjendje të ngurtë; me rritjen e temperaturës fitojnë energji dhe
"rrëshqasin" mes tyre, duke kaluar në gjendje të lëngët; duke e rritur
edhe më shumë temperaturën fitojnë aq shumë energji sa përhapen në të
gjitha drejtimet duke formuar një gas.


Ligjet e kimisë dhe fizikës


Të gjitha reaksionet kimike dhe transformimet fizike ndodhin sipas ligjeve kimiko-fizike.


Mekanika kuantike


Kimia fizike është një disiplin e ngjashme me fiziken. Mekanika
kuantike është sektori i fizikës që i ka dhënë më shumë shtyse
zhvillimit të kimisë, duke shpjeguar strukturën dhe karakteristikat e
atomeve e duke krijuar bazat për trajtimin matematik të lidhjes kimike


Historia e kimisë


Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kimia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Fizikë dhe Kimi-
Kërce tek: