Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Bomba hidrogjenike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Bomba hidrogjenike Empty
MesazhTitulli: Bomba hidrogjenike   Bomba hidrogjenike Icon_minitimeMon Feb 02, 2009 4:52 pm

Bomba hidrogjenike bazohet ne reaksionet ekzoterme te bashkimit te atomeve te hidrogjenit ne atome te heliumit siq bazohet edhe formimi i energjise ne djelle dhe yje. Nese duam qe te vijme deri te reaksionet e permendura duhet qe berthamat ti ngrisim ne nje nivel energjetik shume te larte duke ju dhene energji , analogjikisht siq duhet ta bjeme kete te themi me flake ose shkendije elektrike nese duam qe te vije deri te bashkimi eksplodues i hidrogjenit dhe oksigjenit.
Pershak te temperatures prej disa milion shkallesh, shpejtsija termike e atomeve te hidrogjenit eshte aq e madhe, sa qe mund te vije deri te shkrirja e berthamave te i ashtuquajturi ''reaksion termoberthamor''.Si pasoje kemi shkrirjen berthamore eksploduese , te pershpejtuar te deuteriumit dhe triciumit te pranishem ( izotope te hidrogjenit).Temperaturat e tilla te larta prej afro 20 milion shkalle te nevojshme per shkrirjen berthamore i kemi ne qender te eksplodimit te bombes atomike, prandaj bomba hidrogjenike mund te perbehet nga bomba atomike si detonator per rreth se ciles gjendet perzierja e deuteriumit dhe triciumit.
bombat hidrogjenike te konstruktuara deri sot ( te paren e ka konstruktuar fizikani amerikan, E.TELLER), jane me te fuqishme se sa bomba atomike e zakonshme afer 1000 here, d.m.th. detonojne me energji, e cila eshte barasvlerse me detonacionin prej disa dhjetra milion tonelata TNT ( bombat megatonike).
E astuquajtura bombe neutronike eshte bomba e hidrogjenit tte e cila 80% e energjise berthamore te liruar barte rrezatim neutronik e vetem 20% rrezatim alfa. Ky rrezatim jashtzakonisht i forte neutronik , lehte kalon neper beton, qelik dhe substanca te tjeradhe nuk i demton objektet. Mirpo ne celulat e gjalla, neutronet ndeshen me atomet e hidrogjenit, ua dorzojne atyre energjine dhe keshtu vije deri te shkeputja e zingjirve te molekulave. Ne kete menyre , rrezatimi neutronike shkatrron substancen e celules dhe i mbyte njerzit dhe qdo gje te gjalle.
Mjerisht kjo energji kaq e madhe berthamore qe lirohet gjat shkrirjes berthamore te hidrogjenit , tash per tash nuk perdoret per qellime paqsore.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Bomba hidrogjenike Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://albaniansharks.albanianforum.net
 
Bomba hidrogjenike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Fizikë dhe Kimi-
Kërce tek: