Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Bomba atomike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Bomba atomike Empty
MesazhTitulli: Bomba atomike   Bomba atomike Icon_minitimeMon Feb 02, 2009 4:51 pm

Bombat atomike ose ndryshe edhe bombat nukleare jan arme fuqia e te cilave rrjedh nga proceset e nderlikuara fizikale e qe jane: Fissionsprincipi dhe fussionsprincipi. Se bashku me bombat kimike dhe ato biologjike armet berthamore numrojne ne armet ABC e qe jane arme te shkatrrimit masiv.

Ndertimi
Bombat atomike bene nje kthese te madhe ne historine e njerizimit ku keto arme klasifikohen nga menyra e ndertimit e qe mund jene arme te tipi fussion dhe fission (earja e grimcave).

Te earja e grimcave nje mas tejet kritike e Uranit 235 ose e Plutonit 239 do te bashkohet ne nje hapsire te vogel. Gjat earjes se grimcave do te paraqitet nje reaksion zingiror ku gjithnje e me shume neurone do te hyjne ne proces, perderisa te bombat e tipit fussion do te behet presion ne brendi te bombes ku ky se bashku me temperaturen do te shkaktojne te ashtuquajturin fussionsreaksion.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Bomba atomike Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://albaniansharks.albanianforum.net
 
Bomba atomike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Fizikë dhe Kimi-
Kërce tek: