Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Atletika

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 31
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Atletika Empty
MesazhTitulli: Atletika   Atletika Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 3:42 pm

Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë

Shko te: navigacion, kërko

Atletika 230px-100m_Athens_1896
Atletika 230px-JO_Atlanta_1996_-_Stade

Atletika mund te thuhet qe është sporti
me i vjeter ne bote, sport i cili daton si nje sport profesional qe ne
mijevjecarin e dyte para Krishtit. Atletet ishin nje pjese e
privilegjuar e popullsise qe gezonin respektin e te tjereve dhe ishin
pjese e hierarkise me te larte te qyteteve antike. Sot Atletika numeron
nje numer te madh disiplinash, por ne antikitet ajo ishte e kushtezuar
ne vrapime te ndryshme dhe hedhje disku. Gjate antikitetit dhe sidomos
eres romake dhe helene shume sporte qe sot paraqiten si sporte me vete
(mundja, noti etj) i atribuoheshin sportit te atletikes.


Sidoqoftë edhe në ditët e sotme garat më interesante mbeten ato si:Atletika e lehtë

 • Vrapimi i lirë me garat në :

  • Vrapimi 100 metra
  • Vrapimi 200 metra
  • Vrapimi 400 metra etj.
  • Maratoni sipas kohës apo sipas gjatësisë
  • Vrapimi stafetë në gjatësi si vrapimet tjera të lira


 • Vrapimi me pengesa me garat në :

  • Vrapimi 110 metra
  • Vrapimi 200 metra
  • Vrapimi 400 metra etj.


 • Gara kërcimi atletik me disiplinat

  • Këcimi i lirë mbi shkop (i lirë në lartësirë)
  • Kërcimi me shkop
  • Kërcimi (në largësi)
  • Kërcimi i trefisht


 • Gara e dhetëfishtë
 • Ecja në

  • Ecja 20 km
  • Ecja 50 kmAtletika e rëndë

 • Gara gjuajtje atletike

  • Gjuajta e sferës
  • Gjuajta e diskut
  • Gjuajtja e çekanit
  • Gjuajtja e shtizës


 • Ngritja e peshave

Disa nga kampionët shqiptarë:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Atletika
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Bota e Sportit :: Sporte të ndryshme-
Kërce tek: