Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Lojërat olimpike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Lojërat olimpike Empty
MesazhTitulli: Lojërat olimpike   Lojërat olimpike Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 3:41 pm

Olimpiada apo Lojrat olimpike (nga greq: Olymp)
është një manifestim i garave të ndryshme sportive që mbahej çdo katër
vjet në Greqinë e lashtë sikurse mbahet edhe në kohën moderne. Për
shumë autorë të lashtësisë ditët e mbajtjes së Olimpiadës kanë shërbyer
si data referuese të shpjegimit të ngjarjeve të ndryshme.
Në kohët moderne ky manifestim si traditë nga lashtësia mbahet me
disa ndryshime dhe në të marrin pjesë atletë e sportistë nga të gjitha
vendet e botës.
Simboli Olimpik modern me pesë rrathët me ngjyra të ndryshme ashtu sikurse edhe flamuri olimpik u propozua nga Pjer de Kubertin në vitin 1914.
Pesë rrathët e ndërthurur përfaqësojnë pesë kontinentet e jetuar nga
njerëzit në rruzullin tokësor (kontinenti Amerikan konsiderohet si një
i vetëm). Ndërthurrja e rrathëve është shenjë e përgjithshmërisë së
Lojrave olimpike ku atletët e mbarë botës mblidhen sëbashku.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lojërat olimpike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Bota e Sportit :: Sporte të ndryshme-
Kërce tek: