Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Shkencat agrokulturore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 31
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Shkencat agrokulturore Empty
MesazhTitulli: Shkencat agrokulturore   Shkencat agrokulturore Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 3:30 pm

Gjatë revolucionit agrokulturorë të myslimanëve, shkencëtarët
myslimanë bënë përparime të dukshme në botanikë dhe qaun në themelimin
e shkencave agrokulturore. Botanikët dhe agronomët myslimanë
demonstruan dituri të përparuara agronomike, agroteknike dhe ekonomike
në sferat si meteorologjia, klimatologjia, hidrologjia si dhe në
ekonominë dhe menaxhimin e ndërmarrjeve agrokulturore. Ata, gjithashtu,
demonstruan dituri agrokulturore në sferat si pedologjia, ekologjia agrokulturore, ujitja, përpunimi i tokës, mbjellja, shpërndarja e plehut, zhdukja e barërave dëmtuese, mbjellja, prerja e druve, shartimi, krasitja e hardhive, profilaksisë, fitoterapia, kujdesi dhe zhvillimi i kulturave bimore dhe mbledhje dhe grumbullim të të vjelave.[61]
Në shekullin e XIII Ibn al-Baitar botoi librin Kitab al-Jami fi al-Adwiya al-Mufrada
që konsiderohet një nga përpilimet më të mëdha botanike që përmban
detaje të së paku 1,400 bimëve të ndryshme nga të cilat 200 nga këto
bimë ishin zbulime të tija origjinale.[60]

[redakto] Shkencat e aplikuara


Fielding H. Garrison në librin e tij Historia e Mjekësisë shkruan: "Saracenët
ishin origjinues jo vetëm të algjebrës, kimisë dhe gjeologjisë, por të
shumë përparimeve ose përmirësimeve të civilizimit siç janë dritat e
rrugëve, kanatat e dritareve, fishekzjarrët, instrumentet spango, kultivimi i frutave, parfumet, erëzat etj."

Në shkencat e aplikuara një numër i madh i arritjeve të dukshme u
bënë nga shkencëtarët dhe inxhinierët myslimanë të mesjetës duke
përfshirë shkencëtarët si Abbas Ibn Firnas, Taqi al-Din dhe pjesërisht al-Jazari, i cili konsiderohet pionier i robotikës dhe i inxhinierisë së ditëve tona.[62] Disa nga zbulimet që u bënë nga myslimanët e mesjetës janë: kamera obskura, kafeja, fluturakja me ajër, sipërfaqet kontrolluese të fluturimit, sapuni, shamponi, destilimi i pastër, lëngëzimi, kristalizimi, purifikimi, oksidimi, avullimi, filtrimi, alkooli i destiluar, acidi urinor, acidi nitrik, alembik, boshti dhëmbor, valvula, pompa piston këmbyesve thithëse, ora mekanike të nxitura nga uli dhe pesha, roboti humanoid i programueshëm, mbyllësi me kombinim, kuiltimi, çarku i ngritur me majë, bisturi, sharra e dorës, forcepsët, katguti kirurgjik, mulliri me erë, inokulimi, vaksina kundër smallpoksit, pena me ngjyrë, kriptoanaliza, analiza e frekuencës, , qelqi i zbukuruar dhe qelqi kuarc, qilimi Persian, çeku modern, globi qiellorë, raketat eksplozive, torpedo dhe kopshtet artificiale të kënaqësisë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkencat agrokulturore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Shkencat e tjera-
Kërce tek: