Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Natriumi Na

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Natriumi Na Empty
MesazhTitulli: Natriumi Na   Natriumi Na Icon_minitimeMon Feb 02, 2009 4:53 pm

Natriumi Na
eshte metal i but si dylli me ngjyre te bardh,shkelqim te argjend,mjafte reaktiv,reagon vrullshem me uje dhe halogjene,oksidohet deri ne peroksid,nuk gjindet i lire,por neforme te komponimeve.
Natriumi ka komponime:
NaCl krypa e kuthines
NaNO3 nitrati i natriumit

Kryprat e natriumit gjinden me shumice ne natyr,e sidomos krypa e kuzhin

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Natriumi Na Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://albaniansharks.albanianforum.net
 
Natriumi Na
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Fizikë dhe Kimi-
Kërce tek: