Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Borxhi në total, 55% e PBB-së

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$


Male Numri i postimeve : 908
Age : 35
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Borxhi në total, 55% e PBB-së Empty
MesazhTitulli: Borxhi në total, 55% e PBB-së   Borxhi në total, 55% e PBB-së Icon_minitimeFri Jan 23, 2009 5:41 pm

Shqipëria në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto ka nivelin më të ulët të borxhit në rajon me vetëm 54.9 për qind, ndërkohë që në vende të tjera, si p.sh. Kroacia, ky tregues është më shumë se 80 për qind e PBB-së. Aktualisht, stoku i borxhit të jashtëm ka arritur në 1 miliardë e 300 milionë euro, ndërsa borxhi i brendshëm mbi 3.1 miliardë euro. Kështu, totali i borxhit, që çdo shqiptari i duhet të shlyejë nëpërmjet taksave, është 1220 euro për person. Pjesa më e madhe e huave që qeveria ka marrë janë detyrime ndaj bankave vendase. Borxhi i brendshëm në pjesën më të madhe të tij, më shumë se 34 për qind, mbahet nga banka "Raiffeisen". Sipas marrëveshjes me FMN-në dhe detyrimeve që kemi për anëtarësim në BE, stoku i borxhit nuk duhet të jetë më shumë se 50 për qind e Prodhimit të Brendshëm Bruto.




loading loading loading loading loading loading loading
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Borxhi në total, 55% e PBB-së
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» BitDefender Total Security 2008 v11.0.15
» Total Extreme Wrestling 2007 1.5
» Total Extreme Wrestling 2007 1.5

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Ekonomi-
Kërce tek: