Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Gjeniu i botes? Nje 8 vjecar maqedonas

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorGjeniu i botes? Nje 8 vjecar maqedonas Empty
MesazhTitulli: Gjeniu i botes? Nje 8 vjecar maqedonas   Gjeniu i botes? Nje 8 vjecar maqedonas Icon_minitimeTue Jan 20, 2009 1:00 pm

Titulli: Gjeniu i botes? Nje 8 vjecar maqedonas Yesterday at 10:05 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Gjeniu i botes? Nje 8 vjecar maqedonas

8 vjecari maqedonas Marko Calasan ka thyer nje rekord boteror duke marre edhe primatin absolut. Femija eshte testuar nga sistemi administrator i kompanise Microsoft, duke e kaluar me sukses provimin. Keshtu, ai eshte bere profesionisti me i ri ne bote qe kalon testin e kompanise Microsoft.
Pas kesaj ngjarjeje, Shkupi e ka pritur si hero djalin 8 vjecar, emri i te cilit eshte permnedur shpesh nga mediat dhe eshte nderuar nga kryeministri Gruevski. Ai eshte quajtur me nofken “Moxarti i kompjuterit”.
Qe kur ishte i vogel, Marko mund te konsiderohej vertete nje gjeni pasi ne moshen 2 vjecare mesoi leximin ndersa 2 vjet me vone gjuhen angleze. Prinderit e 8 vjecarit drejtojne nje shkolle informatike dhe shpesh therrasin djalin e tyre per te riparuar problemet me kompjuterat.
“Eshte nje femije me dhunti te medha edhe pse femijet ne moshen e tij e dine kompiuterin shume mire”, shprehet mamaja e gjeniut. Ne ndryshim nga bashkemoshataret e tij, Marko nuk i pelqen videolojerat por preferon shume matematiken dhe astronomine.
Me konkurimin ne kompanine Microsoft, Marko ka zbritur nga vendi i pare nje vajze indiane, e cila gjate muajit dhjetor kaloi provimin “Microsoft Certified Professional”. Qe ne moshen 3 vjecare, vajza indiane arrinte te recitonte permendesh deri ne 1300 strofa te poemes antike te Tamilit, e shkruar 2 mije vjet me pare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjeniu i botes? Nje 8 vjecar maqedonas
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Teknologjia Botrore-
Kërce tek: