Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Google shuan një numër të madh shërbimesh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Google shuan një numër të madh shërbimesh Empty
MesazhTitulli: Google shuan një numër të madh shërbimesh   Google shuan një numër të madh shërbimesh Icon_minitimeSun Jan 18, 2009 9:19 am

Nga gjiganti i internetit Google jemi mësuar në paraqitjen të pareshtur të shërbimeve të reja, mirëpo këtyre ditëve Google e ka bërë pikërisht të kundërtën: ka shuar disa shërbime të cilat nuk kanë treguar perspektivë.

Shërbimet të cilat janë shuar apo është paralajmëruar shuarja e tyre janë Jaiku, Google Notebook, Dodgeball dhe Google Video.

Shuarja e Google Videos nuk është edhe ndonjë befasi, kur merret parasysh që Google e ka blerë shërbimin YouTube i cili ofron po të njëjtën gjë: shkëmbimin e dosjeve video. Prej sot Google Video më nuk do të pranojë video materiale të reja, derisa arkiva do të mbetet aktive edhe për një kohë.

Google Notebook është një shtojcë për shfletuesin Firefox e cila u mundëson shkrimin e rikujtuesve (reminders) që lidhen me ndonjë faqe, mirëpo qartazi shfrytëzuesit nuk e kanë përdorë sa duhet, prandaj Google ka vendosur ta shuaj.

Dodgeball është shërbim për porosi të çastit i ngjashëm me atë Twitter, derisa shuarja e tij zyrtare ka qenë vetëm çështje kohe sepse qëmoti ka qenë e njohur se nuk ka gjë prej tij.

Pjesërisht është kjo dhe për këtë Google e kishte blerë shërbimin Jaiku, një klon i Twitter i cili po ashtu mundëson përpunimin e një mikroblogu shumë të thjeshtë në të cilin artikujt e ri janë të kufizuar në 140 karaktere, dhe ata mund t’i dërgoni me anë të porosisë SMS. Ajo çka është më e çuditshme fakti se as Jaiku nuk do të zhvillohet tutje. Megjithatë, nuk bëhet fjalë për shuarjen e plotë, Google sigurisht do ta ofrojë si shërbim për përpunimin e mikroblogut të vet të personalizuar.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Google shuan një numër të madh shërbimesh Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://albaniansharks.albanianforum.net
 
Google shuan një numër të madh shërbimesh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Teknologjia Botrore-
Kërce tek: