Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Euro në Shqipëri, jo para hyrjes në BE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf


Male Numri i postimeve : 822
Age : 41
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Euro në Shqipëri, jo para hyrjes në BE Empty
MesazhTitulli: Euro në Shqipëri, jo para hyrjes në BE   Euro në Shqipëri, jo para hyrjes në BE Icon_minitimeTue Jan 20, 2009 5:50 pm

Rreth 70 për qind e kredive jepen në valutë dhe në pjesën dërrmuese në euro. Gati 68 për qind e tregtisë me jashtë kryhet me vendet e Bashkimit Evropian, të cilat kanë monedhë të përbashkët euron. Po ashtu, pjesa kryesore e të ardhurave nga emigrantët rezulton në euro, lidhur edhe me vendbanimet e shqiptarëve jashtë atdheut.

Të gjithë këta faktorë forcojnë idenë e kahershme të zëvendësimit të lekut, de jure, me monedhën euro, sikundër po veprojnë disa vende anëtare të BE-së. Por Banka e Shqipërisë e shikon këtë mundësi shumë të largët. Ekspertë të saj nuk e hedhin poshtë zëvendësimin e lekut me euron, pasi të jenë mbyllur
disa çështje. E para, që konsiderohet më e rëndësishmja, lidhet me anëtarësimin e Shqipërisë në BE. "Duhet më parë që vendi të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, e më pas të nisin procedurat për zëvendësimin e lekut me euron, të cilat mund të zgjasin të paktën mbi dy vjet", shprehet një zyrtar
i Bankës së Shqipërisë. Kalimi në euro do të thotë ndryshe dhe reduktim i kompetencave ligjore të BSH-së, e cila do t‘i duhet të zbatojë më tej vendimet që merren nga Banka Qendrore Evropiane. Ajo përcakton qartë rregullat strikte që
duhen ndjekur nga vendi ynë, siç është borxhi publik dhe stabiliteti i çmimeve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://albaniansharks.albanianforum.net
 
Euro në Shqipëri, jo para hyrjes në BE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Azerbaixhan-Shqiperi, lista e lojtareve
» Kriza e gazit mbërrin edhe në Shqipëri
» Tare: Derbi Lacio - Roma, si sfida Shqipëri-Greqi
» KEK inkason 135 milion euro
» Pastruesit gjejnë 170 mijë euro

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Ekonomi-
Kërce tek: