Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Ora kërkon kthimin e gati 1 miliardë eurove në Kosovë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf


Male Numri i postimeve : 822
Age : 41
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Ora kërkon kthimin e gati 1 miliardë eurove në Kosovë Empty
MesazhTitulli: Ora kërkon kthimin e gati 1 miliardë eurove në Kosovë   Ora kërkon kthimin e gati 1 miliardë eurove në Kosovë Icon_minitimeSun Feb 01, 2009 4:19 pm

Mjetet e bllokuara të kapitaleve të ndërmarrjeve të ndryshme janë: PTK, të cilës i janë të bllokuara rreth 200 milion apo më shumë euro, Mjetet e Trusti pensional të Kosovës, që dikur ishin rreth 350 milion EUR e tani nuk dihet sa janë dhe privatizimit mbi 400 milione euro
Partia Reformiste ORA sugjeron Qeverinë të angazhohet për kthimin dhe aktivizimin e këtyre mjeteve financiare në mënyrë që këto mjete të jenë bazë për themelimin e Fondit Zhvillimor të Kosovës. Nëse këto mjete do të ktheheshin dhe aktivizoheshin për investime në ekonominë e Kosoves.
"Në kohën kur ekonomitë botërore janë të përfshira nga kriza financiare dhe në recesioni ekonomik, Kosova do të krijonte një Kapital deri tani të paangazhuar. Në ekonominë tonë i cili kapital do të gjeneronte ngritje ekonomike hapjen e vendeve të reja të punës dhe zbutjen e varfërisë', kane deklaruar zyrtre te ORA.
Zyrtare te saj kane sygjeruar themelimin e bankës agrare e cila gjithashtu do të financohej nga fondi zhvillimor me kushte dhe interes minimal për tu ndihmuar prodhimtaria bujqësore dhe blegtorale. Me këto kushte të ofruara bizneseve kosovare jemi të sigurt që edhe prodhimet vendore do të ishin më konkurrent dhe me një kualitet më të lartë si dhe pasimi i tyre në tregun vendor si dhe në eksport do të bëhej në mënyrë më efikase.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://albaniansharks.albanianforum.net
 
Ora kërkon kthimin e gati 1 miliardë eurove në Kosovë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Go ragional”, iniciativa më e re për kthimin e Ballkanit në treg unik turistik
» Alban Skёnderaj në Kosovë
» Leonora Jakupi - Te falem ty Kosove
» Bonot, dalin në shitje 19 miliardë lekë
» Çekia propozon deri në 550 trupa në Kosovë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Ekonomi-
Kërce tek: