Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Kafeja mbron nga karcinoma e zgavrës së gojës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorKafeja mbron nga karcinoma e zgavrës së gojës Empty
MesazhTitulli: Kafeja mbron nga karcinoma e zgavrës së gojës   Kafeja mbron nga karcinoma e zgavrës së gojës Icon_minitimeThu Jan 15, 2009 9:22 pm

Një studim i realizuar në Japoni sugjeron se konsumimi i rregullt i kafesë, mund ta zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të karcinomës së zgavrës së gojës dhe fytit.
Shkencëtarët nga Universiteti i Tohokos për 13 vite kanë analizuar të dhënat e 38.000 participantëve të moshave ndërmjet 40 dhe 64-vjeçar.

Rezultatet e publikuara në revistën “American Journal of Epidemiology” kanë treguar se personat të cilët brenda ditës pinë së paku një filxhan kafe kanë rrezik dyfish më të vogël për t’u sëmurë nga karcinoma e zgavrës së gojës dhe fytit.
_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kafeja mbron nga karcinoma e zgavrës së gojës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: