Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Manaferat mbrojnë nga kanceri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorManaferat mbrojnë nga kanceri Empty
MesazhTitulli: Manaferat mbrojnë nga kanceri   Manaferat mbrojnë nga kanceri Icon_minitimeThu Jan 15, 2009 9:21 pm

Shkencёtarёt nga Ohio State University kanё arritur t’i identifikojnë disa lёndё pёrbёrёse tё frutave tё manaferrës, tё cilat kanё potencial kemoprotektiv.
Nё tё vërtet, shkencëtarët kanë vërtetuar se antocianёt, njё grup antioksiduesish tё cilёt janë pjesё pёrbёrёse e manaferrave, inhibojnё rritjen dhe stimulojnë vdekjen e qelizave kanceroze tek minjtë e sёmurё nga karcinoma e ezofagut.

Rezultatet japin dëshmi tё forta se antocianet kanё njё rol tё rёndёsishёm nё parandalimin e krijimit tё karcinomёs, kanё bёrё tё ditur studiuesit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Manaferat mbrojnë nga kanceri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: