Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Tarzani jeton me të vërtetë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Tarzani jeton me të vërtetë Empty
MesazhTitulli: Tarzani jeton me të vërtetë   Tarzani jeton me të vërtetë Icon_minitimeFri Feb 13, 2009 12:39 pm

Tarzani jeton me të vërtetë. Quhet Oliver Houlete, është 28
vjeç dhe jeton prej 10 vjetësh në Namibi. Jeton në mes të luanëve,
leopardëve, tigrave, pumave, etj. Por shokët e tij më të mirë janë
geopardët (lloji i leopardit). Oliver thotë se ka gjetur një "fjalor"
dhe komunikon lehtësisht me këto kafshë.
Francezi thotë se
ka shpenzuar 8 muaj për tu miqësuar me geopardin dhe më në fund i
sfidoi. "Mjafton që ju të rrini gjatë me to dhe nuk do të keni më frikë
dhe do ta shihni se ata nuk kanë për t'iu sulmuar. Kjo do të faktojë të
kundërtën e atyre që ju kishin thënë për geopardët". Kështu shprehet
Oliver për stacionin televizion ATV, i cili ishte i pari kanal që
përmes një dokumentari zbuloi djaloshin që jetonte me kafshët e egra në
malet e afrikane.

Ai thotë se duart dhe sytë janë shumë të rëndësishme gjatë komunikimit
me geopardët. I pyetur për atë çka do të ngjallte kureshtjen e të
gjithëve, se si nuk ka frikë. Ai thotë "Unë kam fuqi për ta përballuar
rrezikun, por më e rëndësishmja është miqësia. Për tu miqësuar me
kafshë nuk duhet të kesh frikë prej tyre".

Oliver la Francën për Afrikën kur ishte 18 vjeç, ai iu përkushtua
ëndrrës së tij për të mbrojtur natyrën. Ai nisi të adaptohet fillimisht
me macet e egra dhe më pas me geopardët (lloji i leopardit). Djaloshi
shpenzoi vite për të observuar kafshët dhe tani është eksperti i
njohjes së tyre, por nuk ka kualifikime. Pra nuk ka lexuar.

"Janë shkencëtarët ata që merren me studimin e geopardëve por ata nuk
kanë kohë për të ndenjur me to sepse janë gjithnjë mbi librat. " Unë
mund ti ndihmoj të hyjnë në brendinë e kësaj kafshe dhe ata mund të më
tregojmë mua detaje nga laboratorët dhe i siguroj se do të gjejnë tek
unë një eksperiencë të vlefshme", thotë Oliver.


Por cili është misioni i tij. Të mësojë kafshët që të ruhen nga rreziku
që iu kanoset nga njerëzit. "Unë do të ki nga këtu kur geopardët të
mësojnë të kujdesen për veten", shprehet Oliver. "Unë kujdesem për
geopardët që janë jetim deri sa ata të rriten dhe ti bashkohen kopesë",
shton ai.

Oliver në filmin dokumentar që i është kushtuar sensibilizon për të
mbrojtur natyrën. Duhet të kuptojmë se ne (njerëzit) nuk jemi sunduesit
e botës. Ne duhet ë kuptojmë se nuk mund të jetojmë pa natyrën.

Dhe në fund thotë "Duhet të zgjohemi sa nuk është vonë".Tarzani jeton me të vërtetë F.0211120615272_m

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Tarzani jeton me të vërtetë Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albaniansharks.albanianforum.net
 
Tarzani jeton me të vërtetë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Fun-
Kërce tek: