Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Makromolekula

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Makromolekula Empty
MesazhTitulli: Makromolekula   Makromolekula Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 2:53 pm

Makromolekulë quajmë molekulat që përbëhen prej plot apo dhe deri qindramijë pjesë ndërtuse atomi apo grupeve atomar dhe më këtë formohet një peshë relativisht e madhe (mbi 100 Da). Të shumtën e makromolekulave i gjejmë nëkimin organike. Makromolekulat të shumtën e rasteve janë polimere.
Makromolekula natyrale, Biomakromolekular, janë:Makromolekulat artificiale janë:

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Makromolekula
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: