Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 A e dini se: Mjekësi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

A e dini se: Mjekësi Empty
MesazhTitulli: A e dini se: Mjekësi   A e dini se: Mjekësi Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 2:51 pm


 1. Nervi i syrit
  Nervi pamor i syrit përbëhet prej 500 mijë fijesh të cilat nëse renditen njëra pas tjetrës do të arrijnë gjatësinë 60 kilometra.
 2. ADN
  ADN ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
 3. Vaksina
  Lui Paster (1822-1897) shkenctar francez zbuloi vaksinen kunder terbimit dhe semundjeve te tjera ngjitese, me profesion nuk ka qene mjek, por kimist dhe fizikant.
 4. Gjenetikë
  Ekzistojne rreth 6000 semundje gjenetike dhe nga këto vetëm për një
  pjesë shumë e vogël është e sherueshme aktualisht. Shpresohet qe me
  deshifrimin e materialit gjenetik të arrihet te kuptohen me mirë
  sëmundjet,mekanizmat e tyre dhe mundesisht ndonjë kurim i mundshem.
 5. Farmacisti
  Shteti me numrin më të madh të farmacistëve është Kina,
  e cila në vitin 1995 kishte të regjistruar 418000 të tillë. Që prej
  20000 vitesh kinezët kurohen me mjekimet tradicionale të përgatitura
  nga farmacistët.
 6. Epidemia
  "Murtaja e zezë" në Evropë dhe Azi më 1347-51 shkaktoi rreth 75
  milion të vdekur, gripi më 1918-20 në gjithë botën shkaktoi mbi 21
  milion të vdekur.
 7. Rritja
  Flokët dhe thonjtë vazhdojnë të rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur.
 8. Truri
  20% e energjisë së trupit përdoret nga truri.
 9. Zorrët e trupit
  Përgjatë 75 vjetësh jetë kalon më tepër se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lëng nëpër zorrë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A e dini se: Mjekësi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: