Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Llojet e ARN-ës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Llojet e ARN-ës Empty
MesazhTitulli: Llojet e ARN-ës   Llojet e ARN-ës Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 2:50 pm

Në qelizë gjenden tri lloje të ARN-ës. Molekula e secilit lloj përbëhet vetëm prej një vargu polinukleotidik.

 • ARN-ja informative (ARNi) gjendet në ribosm. Kjo ARN i kopjon
  informatat gjenetike nga ADN-ja e bërthamës, prej së cilës edhe vetë
  sintetizohet. ARNi, e krijuar në bërthamë prej ADN-ës, kalon mandej në
  ribosme dhe merr pjesë direkt në sintezën e proteinave.
 • ARN-ja transportuese ose solubile (ARNt dhe ARNs) gjendet në
  citoplazmë të qelizës. Ka për funksion transportimin e aminoacideve
  prej pjesëve të ndryshme të citoplazmës në vendin e sintezës së
  proteinave- në ribosome. Për çdo lloj të aminoacidit ekziston një ARNt
  e veçantë. Meqenëse në qelizë gjenden 20 lloje aminoacidesh, atëherë ka
  edhe 20 lloje të ARNt.
 • ARN-ja ribosomale (ARNr) gjendbashë me proteinat, hyn në ndërtimin
  e ribosomeve, prej nga edhe e ka marrë emrin. Funksioni i saj nuk dihet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Llojet e ARN-ës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: