Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 ARN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

ARN Empty
MesazhTitulli: ARN   ARN Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 2:49 pm

Në qelizë ekzistojnë disa lloje të ARN-ës, të cilat dallohen në mes
tyre për nga ndërtimi dhe funksioi. Gjenden në bërthamë të qelizës në
sasi të vogël e më tepër në citoplazmë. ARN-ja është e ndërtuar prej dy
bazave purine: adeninës dhe guaninës, dy bazave pirimidine: citozinës
dhe uracilit, prej pentozës- ribozës dhe acidit fosforik. Uracili dhe riboza janë njësi specifike strukturore të ARN-ës, të cilat nuk gjenden në ADN. Molekula e ARN-ës është e përbërë vetëm prej një vargu nukleotidesh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ARN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: