Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Gjeni

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Gjeni Empty
MesazhTitulli: Gjeni   Gjeni Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 2:48 pm

Gjeni është nje copë e molekulës së acidit dezoksiribonukleik (ADN-së), që përmban informacionet themelore të krijimit të një acidi ribonukleik (ARN). Gjenet janë njësitë e trashegimisëorganizmat
e gjalla. Gjenet janë të koduara në lëndët gjenetike të organizmave
(zakonisht ADN dhe ARN) dhe kontrollojnë zhvillimin trupor dhe sjelljen
e organizmave. Gjatë riprodhimit,
lënda gjenetike kalon nga prindi tek fëmia. Lënda gjenetike mund të
kalojë midis individësh jo të afërm (p.sh. nëpërmjet ndërçimit dhe virusëve). Gjenet kodojnë informacionet e duhura për ndërtimin e lëndeve kimike (proteinat, etj.) të nevojshme për funksionimin e organizmave.
Fjala "gjen" u vendos në vitin 1909 nga botanisti danez Vilhelm Johansen për njësinë themelore trupore dhe funksionale të trashigimisë. Fjala gjen rrjedh nga emërtimet e Hugo de Vries, që rrjedh nga ana e saj nga fjala pangenezë, të cilën e krijoi Darvini në vitin 1868. Fjala pangenezë përbehet nga fjalët greke pan: parashtesë që do të thotë "mbarë", "krejt" dhe genesis: lindje ose genos: prejardhje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjeni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: