Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Përbëja dhe struktura e ADN-ës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Përbëja dhe struktura e ADN-ës Empty
MesazhTitulli: Përbëja dhe struktura e ADN-ës   Përbëja dhe struktura e ADN-ës Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 2:48 pm

Acidi deoksiribonukleik përbëhet prej dy vargjesh komplementare të
lidhura ndërmjet vete me lidhje hidrogjenore. Vargjet e kanë formën e
spirales. Në strukturën e ADN-së marrin pjesë bazat purine: adenina dhe
guanina; bazat pirimidine: citozina dhe timina; acidi fosfarik dhe deoksiriboza. Deoksiriboza dhe acidi fosforik
gjenden në çdo nukleeotid. Prandaj, një nukleotid dallohet prej tjetrit
nukleotid në bazë të asaj se cila bazë purine ose primidine gjenden në
të.
Meqenëse në strukturën e ADN-së marrin pjesë 4 lloj bazash ( A, G, C
dhe T), atëherë molekua e ADN-së është e ndërtuar është e ndërtuar prej
4 lloj nukleotidesh. Specifiteti i ndërtimit prej llojit në lloj varet
nga numri i nukleotideve
purine ose pirimidine, lloji dhe renditja e tyre në varg
polinuklotidik. Bazat azotike purine dhe pitrimidine janë të renditura
në varg në bazë të ligjit të përputhshmërisë. Kjo do të thotë se
përballë adeninës të njërit varg çdo herë gjendet timina e vargut
tjetër, e përballë guaninës gjendet citozina. Bazat purine të njërit
varg janë të lidhura me bazat pirimidine të vargut tjetër me lidhje
hidrogjenore. Adenina (A) lidhet me timinën (T) me dy lidhje hidrogjenore, kurse guanina (G) me citozinën me tri lidhje hidrogjenore. Sasia e ADN-ës është konstante dhe specifike për çdo qenie të gjallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Përbëja dhe struktura e ADN-ës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: