Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Kodi gjenetik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Kodi gjenetik Empty
MesazhTitulli: Kodi gjenetik   Kodi gjenetik Icon_minitimeThu Feb 12, 2009 2:46 pm

Bazat e azotuara (Adenina A, Citozina C, Timina T, Guanina G) mund
te imagjinohen si kater shkronja te alfabetit. Duke përdorur grupe me
nga tre shkronja mund te formohen 64 kombinime të ndryshme të cilat
formojnë 20 aminoacidet ekzistuese.
Me që ekzistojnë 64 tripleta dhe 20 aminoacide
në kodin gjenetik disa aminoacide mund të kodifikohen nga disa tripleta
të ndryshme por jo anasjelltas, një tripletë i përket vetëm një
aminoacidi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kodi gjenetik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: