Albania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Lopët e pagëzuara japin më shumë qumësht

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf


Male Numri i postimeve : 822
Age : 41
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Lopët e pagëzuara japin më shumë qumësht Empty
MesazhTitulli: Lopët e pagëzuara japin më shumë qumësht   Lopët e pagëzuara japin më shumë qumësht Icon_minitimeSun Feb 01, 2009 5:27 pm

Lopët e lumtura prodhojnë më shumë qumësht, kanë përcaktuar hulumtuesit nga Universiteti në Newcastle. Lopëve të cilat fermerët i pagëzojnë me emra dhe ndaj të cilave kanë “qasje më personale”, gjatë vitit mund të japin 250 litra më shumë qumësht, shkruan BBC.
Hulumtimi ka përfshirë 516 fermerë nga të gjitha rajonet e Britanisë së Madhe, derisa ai ka dëshmuar se ata, të cilët lopët e tyre i pagëzojnë, në vit fitojnë 54 litra më shumë qumësht për dallim nga fermerët të cilët nuk mundohen që t'i individualizojnë kafshët e tyre.

Denis Gib, i cili së bashku më vëllain e tij udhëheq një fermë afër qytetit të Newcastlet, beson se është e “domethënies vendimtare” që secila lopë të trajtohet si e vetme, me personalitet të vet.

"Ato nuk janë vetëm mjet yni nga i cili jetojmë, ato janë pjesë e familjes", ka thënë Gib.

"Ne këtu i duam kafshët tona dhe secila prej tyre ka emër. Kur flasim për to përgjithësisht, ne i quajmë ‘zonjat tona’, por e njohim secilën vetëm për vetëm dhe secila ka personalitetin e vet", ka përfunduar fermeri Gib.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://albaniansharks.albanianforum.net
 
Lopët e pagëzuara japin më shumë qumësht
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Plan i ri për nxitjen e bankave të japin kredi
» Maqedonia për herë të parë do të eksportojë qumësht me cisternë
» Së bashku me qumësht shet edhe marihuanë
» E bukur në shumë mënyra
» Më pak kripë për më shumë shëndet

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Fun-
Kërce tek: