Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Lopët e pagëzuara japin më shumë qumësht

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Lopët e pagëzuara japin më shumë qumësht Empty
MesazhTitulli: Lopët e pagëzuara japin më shumë qumësht   Lopët e pagëzuara japin më shumë qumësht Icon_minitimeSun Feb 01, 2009 5:27 pm

Lopët e lumtura prodhojnë më shumë qumësht, kanë përcaktuar hulumtuesit nga Universiteti në Newcastle. Lopëve të cilat fermerët i pagëzojnë me emra dhe ndaj të cilave kanë “qasje më personale”, gjatë vitit mund të japin 250 litra më shumë qumësht, shkruan BBC.
Hulumtimi ka përfshirë 516 fermerë nga të gjitha rajonet e Britanisë së Madhe, derisa ai ka dëshmuar se ata, të cilët lopët e tyre i pagëzojnë, në vit fitojnë 54 litra më shumë qumësht për dallim nga fermerët të cilët nuk mundohen që t'i individualizojnë kafshët e tyre.

Denis Gib, i cili së bashku më vëllain e tij udhëheq një fermë afër qytetit të Newcastlet, beson se është e “domethënies vendimtare” që secila lopë të trajtohet si e vetme, me personalitet të vet.

"Ato nuk janë vetëm mjet yni nga i cili jetojmë, ato janë pjesë e familjes", ka thënë Gib.

"Ne këtu i duam kafshët tona dhe secila prej tyre ka emër. Kur flasim për to përgjithësisht, ne i quajmë ‘zonjat tona’, por e njohim secilën vetëm për vetëm dhe secila ka personalitetin e vet", ka përfunduar fermeri Gib.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Lopët e pagëzuara japin më shumë qumësht Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albaniansharks.albanianforum.net
 
Lopët e pagëzuara japin më shumë qumësht
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Fun-
Kërce tek: