Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Vitamina D dhe aftësitë njohëse

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Vitamina D dhe aftësitë njohëse Empty
MesazhTitulli: Vitamina D dhe aftësitë njohëse   Vitamina D dhe aftësitë njohëse Icon_minitimeSun Jan 25, 2009 2:36 pm

Për herë të parë shkencëtarët kanë arritur të vërtetojnë lidhjen ndërmjet vitaminës D dhe aftësive njohëse.

Në një studim ku kanë marrë pjesë 2.000 participantë mbi 65-vjeçarë është treguar se sa më i ulët të jetë niveli i vitaminës D, aq më shumë humben funksionet njohëse.

Në raport me personat të cilët kishin nivelin optimal të vitaminës D, personat me nivel më të ulët të kësaj vitamine kishin qenë të prirë që t’i kenë dyfish më të dobëta funksionet e kujtesës, mendimit dhe inteligjencës.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Vitamina D dhe aftësitë njohëse Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albaniansharks.albanianforum.net
 
Vitamina D dhe aftësitë njohëse
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: