Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Enzima që ndalon kancerin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Enzima që ndalon kancerin Empty
MesazhTitulli: Enzima që ndalon kancerin   Enzima që ndalon kancerin Icon_minitimeSun Jan 25, 2009 2:35 pm

Shkencëtarët kanë arritur të ndërtojnë modelin e plotë të enzimës, e cila ka për qëllim kontrollimin e rrjetit sinjalizues, bllokimi i të cilës mund të pengojë zhvillimin e kancerit.

Në një hulumtim nën mbikëqyrje të shoqatës britanike “Cancer Research UK”, me anë të kombinimit të disa metodave dhe modelimit, është krijuar modeli tredimensional interaktiv i enzimës ‘protein kinaza B’ (PKB).

PKB është rregulluesi kryesor i rrugëve sinjalizuese të cilat përcaktojnë sjelljen e qelizave. Gabimet në këtë rrugë krijojnë mundësitë për zhvillimin kancerit, kështu që vjen deri te aktivizimi i tepruar i kësaj enzime.

Ekspertët pohojnë se zbulimi, i cili shpjegon se si kjo enzimë vepron, do të krijojë ide në kuptimin e mekanizmit të protein kinazës B dhe në zhvillimin e terapive të reja të cilat do ta kenë shënjestër bllokimin e kësaj enzime.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Enzima që ndalon kancerin Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albaniansharks.albanianforum.net
 
Enzima që ndalon kancerin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: