Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Më pak kripë për më shumë shëndet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Më pak kripë për më shumë shëndet Empty
MesazhTitulli: Më pak kripë për më shumë shëndet   Më pak kripë për më shumë shëndet Icon_minitimeSat Jan 24, 2009 8:29 am

Një studim i ri tregon se zvogëlimi i konsumimit të kripës ofron efekt dukshëm më të madh kardio-mbrojtës nga zvogëlimi i tensionit të gjakut.

Në fakt, shkencëtarët theksojnë se më pak kripë në ushqim përmirëson qarkullimin e gjakut në vena dhe zvogëlon rrezikun nga sëmundja e zemrës si dhe qarkullimit të gjakut dhe atë pa marrë parasysh masës trupore të individit.

Efekti i përshtatshëm i konsumimit më të vogël të kripës vërehet pas vetëm disa javëve, theksojnë autorët e studimit.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Më pak kripë për më shumë shëndet Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albaniansharks.albanianforum.net
 
Më pak kripë për më shumë shëndet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: