Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Alkooli dhe ezofagiti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Alkooli dhe ezofagiti Empty
MesazhTitulli: Alkooli dhe ezofagiti   Alkooli dhe ezofagiti Icon_minitimeSat Jan 24, 2009 8:28 am

Shkencëtarët kanë analizuar ndikimin e konsumimit të alkoolit në shfaqjen e ezofagitit eroziv.

463 participantë janë ndarë në katër grupe: ata që nuk pinin aspak, ata që pinin pak (më pak se 25 g etanol në ditë), ata që pinin mesatarisht (15-50 g etanol në ditë) dhe participantët që pinin shumë (më shumë se 50 g etanol në ditë).

Rezultatet kanë treguar se konsumimi i alkoolit rrit rrezikun shfaqjes së ezofagitit eroziv. Rreziku është rritur në mënyrë proporcionale me sasinë e konsumuar të alkoolit.

Ezofagiti paraqet inflamacionin (ndezjen) e ezofagut.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Alkooli dhe ezofagiti Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albaniansharks.albanianforum.net
 
Alkooli dhe ezofagiti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: