Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Konsumimi i alkoolit dhe lindja para kohe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Konsumimi i alkoolit dhe lindja para kohe Empty
MesazhTitulli: Konsumimi i alkoolit dhe lindja para kohe   Konsumimi i alkoolit dhe lindja para kohe Icon_minitimeSat Jan 24, 2009 8:27 am

Femrat të cilat konsumojnë alkool në fazat e hershme të shtatzënisë janë të rrezikuara që t’i lindin foshnjat e tyre para kohe, njoftojnë shkencëtarët nga Universiteti i Westernit në Australi.

Studimi në të cilin kanë marrë pjesë 4.719 participante, ka treguar se konsumimi i alkoolit në tremujorin e parë të shtatzënisë shton rrezikun e lindjes para kohe në 80%.

Autorët e studimit të publikuar në revistën “British Journal of Obstetrics and Gynaecology” thonë se më shumë se 40% e femrave, të cilat nuk kanë shtatzëni të planifikuar, në javët e para të shtatzënisë nuk janë të vetëdijshme që janë shtatzëna, prandaj e konsumojnë alkoolin në mënyrë të pakontrolluar, kështu që këto shtatzëna janë të prira që foshnjat e tyre t’i lindin para kohe.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Konsumimi i alkoolit dhe lindja para kohe Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albaniansharks.albanianforum.net
 
Konsumimi i alkoolit dhe lindja para kohe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: