Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Acidet omega-3-yndyrore për foshnjat e parakohshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Acidet omega-3-yndyrore për foshnjat e parakohshme Empty
MesazhTitulli: Acidet omega-3-yndyrore për foshnjat e parakohshme   Acidet omega-3-yndyrore për foshnjat e parakohshme Icon_minitimeMon Jan 19, 2009 8:45 pm

Një studim i ri tregon se foshnjat e lindura para kohe, të cilat kanë marrë acid dekosaheksanoik (DHA) nga grupi i acideve omega-3-yndyrore, kanë pasur zhvillim shumë më të mirë të sistemit nervor.

Ndërkaq, foshnjat e lindura para kohe të cilat nuk kanë marrë sasi të mjaftueshme të DHA-së, kanë qenë të rrezikuara për të zhvilluar çrregullime të ndryshme.

Në këtë mënyrë, mungesa e DHA është ndërlidhur me zhvillim të dobët të sistemit nervor.

Është interesant fakti që ndikimi pozitiv i DHA-së është vërejtur vetëm te vajzat dhe jo de djemtë.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Acidet omega-3-yndyrore për foshnjat e parakohshme Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albaniansharks.albanianforum.net
 
Acidet omega-3-yndyrore për foshnjat e parakohshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: