Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Konsumimi i një veze çdo mëngjes është i dëmshëm

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Konsumimi i një veze çdo mëngjes është i dëmshëm Empty
MesazhTitulli: Konsumimi i një veze çdo mëngjes është i dëmshëm   Konsumimi i një veze çdo mëngjes është i dëmshëm Icon_minitimeSun Jan 18, 2009 9:13 am

Ekspertët pohojnë se konsumimi madje i vetëm një veze në ditë mund të shkaktojë diabet.

Edhe pse ekziston mendimi se vezët janë të shëndetshme për shkak se janë përplot me vitamina, një studim më i ri i realizuar nga shkencëtarët në Boston, ka treguar se nuk është tamam ashtu.

Studimi ka përfshirë analizën e 57.000 participantëve, femra dhe meshkuj, ndërsa rezultatet kanë treguar se konsumimi i vetëm një veze në ditë shton rrezikun për zhvillimin e diabetit për 60% te meshkujt dhe për 77% te femrat.

Diabeti është njëra nga sëmundjet më të përhapura në botën bashkëkohore, ndërsa shkaktohet si rezultat i një çrregullimi, i cili shkakton rritjen e nivelit të sheqerit në gjak

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Konsumimi i një veze çdo mëngjes është i dëmshëm Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albaniansharks.albanianforum.net
 
Konsumimi i një veze çdo mëngjes është i dëmshëm
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: