Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Ushtrimet e frymëmarrjes për astmë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Ushtrimet e frymëmarrjes për astmë Empty
MesazhTitulli: Ushtrimet e frymëmarrjes për astmë   Ushtrimet e frymëmarrjes për astmë Icon_minitimeSun Jan 18, 2009 9:11 am

Ushtrimet e frymëmarrjes mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të astmës. Në këtë mënyrë përmirësohet edhe kualiteti jetësor dhe zvogëlohet niveli i stresit.

Sipas një studimi të realizuar në Skoci është treguar se pavarësisht se këto ushtrime përmirësojnë kualitetin jetësor, prapëseprapë nuk zvogëlohet nevoja për inhalim.

Studimi i realizuar në Universitetin e Aberdeenit ka përfshirë disa pacientë të sëmurë me astmë, të cilët kanë bërë tri herë në javë ushtrime të frymëmarrjes së bashku me fizioterapeutin, ndërsa gjysma tjetër kanë marrë informacion dhe janë këshilluar për sëmundjen e tyre.

Pas një muaji, të dyja grupet e pacientëve kanë shfaqur përmirësim të kualitetit jetësor. Ndërsa pas gjashtë muajsh, personat të cilat kanë bërë ushtrime të frymëmarrjes kanë qenë shumë më pak anksiozë dhe depresivë, dhe kanë pasur aftësi më të madhe të vetëkontrollit të astmës, në krahasim me grupin i cili ka marrë vetëm informata dhe këshilla.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Ushtrimet e frymëmarrjes për astmë Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albaniansharks.albanianforum.net
 
Ushtrimet e frymëmarrjes për astmë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: