Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Kafeja mbron nga demenca

Shko poshtë 
AutoriMesazh
T3chn1calWolf
Admin
Admin
T3chn1calWolf

Male Numri i postimeve : 822
Age : 37
Qyteti : ne Form :P
Registration date : 07/01/2009

Kafeja mbron nga demenca Empty
MesazhTitulli: Kafeja mbron nga demenca   Kafeja mbron nga demenca Icon_minitimeSun Jan 18, 2009 9:07 am

Një studim i botuar në revistën "Journal of Alzheimer's Disease" njofton se konsumimi mesatar i kafesë mund ta shtyjë, madje edhe mund ta pengojë krejtësisht shfaqjen e demencës.

Shkencëtarët finlandezë dhe skocezë kanë studiuar 1.409 persona gjatë moshës së tyre mesatare dhe pastaj të njëjtën gjë e kanë bërë pas 21 vjetësh.

Vetëm 61 nga participantët kishin fituar demencë. Nga kjo është konstatuar se konsumimi mesatar i kafesë në moshën mesatare ka ndikim preventiv kundrejt zhvillimit të demencës në jetën e mëvonshme.

Personat të cilët kishin pirë nga tre deri pesë filxhanë kafe në ditë, kishin qenë për 65% më pak të rrezikuar nga demenca, ndërsa arsyeja për këtë gjë nuk dihet.

_________________
"Kush i largon një besimtari një brenga nga brengat e dynjasë, Zoti do ia largojë brengat e botës tjetër."
Kafeja mbron nga demenca Logo10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://albaniansharks.albanianforum.net
 
Kafeja mbron nga demenca
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: