Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 VHS del në pension

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorVHS del në pension Empty
MesazhTitulli: VHS del në pension   VHS del në pension Icon_minitimeWed Jan 14, 2009 4:47 pm

Me shitjet e fundit të kasetave VHS, në fund të dhjetorit 2008, ka dalë në pension formati Video Home System (VHS).
Tregimi për formatin e popullarizuar nis prej para 30 vitesh kur JVC kishte fituar ndaj kompanisë Sony në “luftën e kasetave”, e standardi VHS kishte zëvendësuar kasetat e deriatëhershme Betamax, të cilat ishin të popullarizuara në Evropë e Azi.

VHS ishte më i mirë se Betamax në pothuajse të gjitha rrafshet (pos kualitetit dhe riprodhimit të fotografisë) edhe shumë prodhues kishin vendosur të kalojnë në standardin e ri për shkak të shpenzimeve më të ulëta.

Sot, standardi VHS është duke humbur luftën në tërësi, sepse lojtarët më të mëdhenj në treg (siç janë Blu-ray HD) po e marrin primatin dhe pak kanë mbetur prej atyre të cilët në shtëpitë e tyre kanë video rekorderë të cilët i përdorin përditë.

Pyetja e duhur, në këtë moment do të ishte çfarë të bëjmë me ato video kaseta të cilat i ruajmë. Shumë prej tyre përmbajnë informata të dobishme. Ka ardhur momenti që të gjitha ato që i keni në kasetat VHS t’i bartni në mediumet DVD.

Kështu do të lironi hapësirë, të përmirësoni kualitetin e materialit të incizuar, por edhe të ruani materialin i cili do të shkatërrohej në kasetat e vjetra.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
VHS del në pension
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Teknologjia Botrore-
Kërce tek: