Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 SSD me kapacitet prej një terabajt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorSSD me kapacitet prej një terabajt Empty
MesazhTitulli: SSD me kapacitet prej një terabajt   SSD me kapacitet prej një terabajt Icon_minitimeWed Jan 14, 2009 4:46 pm

Po afrohet momenti kur SSD-të e kapacitetit të madh nuk do të janë lajme dhe në tërësi të zëvendësojnë disqet e forta si medium kryesor për ruajtjen e të dhënave në kompjuterë. SSD-ja e kapacitetit prej 1 TB është një hap i parë në këtë drejtim.
Kompania pureSilicon në panairin CES (Consumer Electronics Show) ka paraqitur 1TB Nitro, diskun e parë në botë SSD me dy inç e gjysmë dhe kapacitet prej një terabajt. Performansat i ka solide edhe pse jo më të shpejtat në treg: bartja e të dhënave kryhet me shpejtësinë maksimale prej 300 MB/s.

Pajisja vjen me kapacitete prej 32 GB deri në 512 GB, mirëpo nuk është i dedikuar për përdorim shtëpiak, por më tepër si zgjidhje e efektshme energjetike për serverë dhe super-kompjuterë. Megjithatë, është mirë të shihet se si SSD-të po i arrijnë disqet e forta; edhe kur çmimi të jetë i krahasueshëm me ta, disqet e forta sigurisht do t’i takojnë së kaluarës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SSD me kapacitet prej një terabajt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Teknologjia Botrore-
Kërce tek: