Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Laptopët arritën numrin e desktopëve në vitin 2008

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Laptopët arritën numrin e desktopëve në vitin 2008 Empty
MesazhTitulli: Laptopët arritën numrin e desktopëve në vitin 2008   Laptopët arritën numrin e desktopëve në vitin 2008 Icon_minitimeSat Jan 17, 2009 12:29 pm

Laptopët arritën numrin e desktopëve në vitin 2008 Alienware-area-51-m17x-laptop

Një agjenci njujorkeze për hulumtime të tregjeve ka publikuar anketat mbi shitjen e kompjuterëve gjatë vitit 2008, i cila është shënuar edhe si “viti i laptopëve”.
Rezultatet paraprake deri tek të cilat ka ardhur kompania iSupply kanë treguar se në tregun botëror në vitin 2008 ka dominuar shitja e laptopëve në krahasim me desktop kompjuterët.

Hulumtimi ka treguar se shitja e laptopëve është rritur për 40 për qind në krahasim me vitin 2007, derisa shitja e kompjuterëve klasik ka rënë për 1.3 për qind, zbulon agjencia e lajmeve AP.

Shitja e kompjuterëve laptopë, celularëve dhe pajisjeve që kanë qasje në internet në vitin 2008 ka përjetuar ekspansion të plotë që sqaron “kërkesën e madhe” për internetin i cili cdo ditë e më shumë ka përdorues.

“Ky trend do të vazhdoj me rritje. Në fakt sapo ka filluar”, ka deklaruar një nga të punësuar në iSupply, Dinesh Moorkjani.

Sipas pritjeve të tanishme, shitja e laptopëve dhe pajisjeve të ngjashme në tremujorin e parë të vitit 2009 do të rritet për 20%, derisa vlerësohet se prodhimi i kompjuterëve desktop në të njëjtën kohë do të bie.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Laptopët arritën numrin e desktopëve në vitin 2008
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Teknologjia Botrore-
Kërce tek: