Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Pse na vjen ftohtë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Pse na vjen ftohtë? Empty
MesazhTitulli: Pse na vjen ftohtë?   Pse na vjen ftohtë? Icon_minitimeSat Jan 17, 2009 11:06 am

Këmbët, gishtat të ftohta apo të mpira: A bëhet fjalë vetëm për "termostatin" e brendshëm të prishur apo janë shenjat për ndonjë sëmundje serioze?
Trupi për të mbajtur çdo herë temperaturën konstane në brendësi përdorë termogjenezën; nëse ky mekanizëm nuk funksionon si duhet, më së pari këtë e ndjejnë ekstremitetet që janë më larg "ngrohësit" të organizmit, zemrës. Megjithatë, në disa raste, duart e ftohta mund të jenë shenja të problemeve serioze shëndetsore, të cilat duhet kontrolluar dhe shëruar.
Tre këshilla se si të ngroheni:
Vishuni më trash. Çizmet janë mënyra më e mirë për ngrohjen e këmbëve.
Shmangu ushqimit të rëndë. Nëse është ushqimi i rëndë, për tretjen e saj në mëlçi dhe lukth vjen një sasi më e madhe e gjakut, dhe prandaj një sasi më e madhe është e koncentruar në këto organe.
Ndaloni duhanin. Nikotina zvoglon kapilarët. Kështu duhani zvoglon temperaturën në duar dhe këmbë: secila cigare ul temperaturën për një gradë celsius gjatë 20 minutave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse na vjen ftohtë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: