Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Kompjuteri po bëhet shkaktari kryesor për dobësim të syve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Kompjuteri po bëhet shkaktari kryesor për dobësim të syve Empty
MesazhTitulli: Kompjuteri po bëhet shkaktari kryesor për dobësim të syve   Kompjuteri po bëhet shkaktari kryesor për dobësim të syve Icon_minitimeSat Jan 17, 2009 11:06 am

Mjekët Amerikan kanë vendosur një term të ri në mjeksi "Computer Vision Syndrome" (CVS), gjegjësisht sindromi i shikimit kompjuerik i cili paraqitet tek njerzit të cilët kalojnë kohë të gjatë para kompjuerit. Ky sindrom ka çrregullim të veçant tek shikimi, dhe gjithashtu ndikon në keqësimin e saj. Simptomet e CVS janë: dobësim i fokusit, kokëdhembje, pamje e dyfishtë apo e turbulluar, lodhje e shpejtë gjatë leximit, dhemje dhe skuqje e syve, dhembje në krahrorë dhe qafë. Shumica e përdoruesve të kompjuterit fillon t'i ndjejë këto simptome pas katër orë qëndrimi para kompjuterit, dhe të gjithë kanë pengesa pas qëndrimit pandërprerë rreth 6 orë. Mjekët këshillojnë 9 mënyra për të zvogluar lodhjen e syve dhe syza speciale kur punohet në kompjuter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kompjuteri po bëhet shkaktari kryesor për dobësim të syve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: