Albania

...:::Forum...:::
 
ForumportalKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Per Femijt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
w1ll1am$
S.MODERATOR
S.MODERATOR
w1ll1am$

Male Numri i postimeve : 908
Age : 30
Qyteti : kaqanik
Registration date : 14/01/2009

Per Femijt Empty
MesazhTitulli: Per Femijt   Per Femijt Icon_minitimeFri Jan 16, 2009 7:54 pm

Duhani, që tashmë dihet se ka lidhje me disa sëmundje, mund të rrisë gjithashtu rrezikun e infektimit me HIV, virus që shkakton sëmundjen e sidës, bënë të ditur sot kërkuesit. Në një rishikim të studimeve që i përket lidhjes midis duhanit dhe virusit HI, mjekët britanikë thanë se pesë nga gjashtë studime të cilët analizuan, treguan se duhanpirësit kanë më shumë shanse për infektim. Nëntë nga dhjetë studime të tjera që kanë të bëjnë me kalimin nga HIV në sëmundjen e lartpërmendur nuk gjetur lidhje me duhanin. Dr. Andrea Furber dhe kolegë e tij, që bënë të ditur zbulimet në gazetën për "Sëmundjet Seksualisht të Trasmetueshme", thanë se duhani mund të rrisë ndjeshmërinë te virusi HIV, duke modifikur një mori reagimesh ndaj sistemin imunitar. Kërkimet treguan se duhani është shkaku kryesor i vdekjeve të paevitueshme. Ai rrit rrezikun e infarkteve, problemeve me frymarrjen, mushkëritë dhe llojeve të ndryshme të kancerit. Rreth 40 milionë njerëz në të gjithë botën janë prekur nga virusi HIV. Afërsisht 5 milionë vetë u infektuan në vitin 2005 dhe më shumë se 3 milion të rritur dhe fëmijë vdesin çdo vit nga sëmundje e SIDËS
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Per Femijt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Albania :: Te rejat e fundit :: Shendetsi-
Kërce tek: